[R] ABEC 11 Maryhill festival of speed 2011

7. července 2011 v 18:55 | Jakub Křovák |  [R]EPORTY
ABEC 11 Maryhill festival of speed 2011
''Maryhill Loops Road'' byla postavena v roce 1913 jako první asfaltová silnice v severozápadní Americe. Sloužila jako jediná cesta mezi řekou Columbia a městečkem Goldendale, ve státě Washington. Cesta překonává 300 výškových metrů se sklonem až 5%. V roce 1998 bylo 3,5 km úseku silnice kompletně zrekonstruováno, skládá se z 25 zatáček, z nichž 8 jsou vracečky.Dnes je tato silnice otevřena pouze pro nemotorová vozidla. Dokážete si představit ideálnější místo pro downhill skateboarding? Já tedy rozhodně ne! Proto se zde koná již pátý ročník závodu Maryhill festival of speed. První závod ze série poháru IGSA.
Při mém lezeckém putování napříč Severní Amerikou nemohl nechat tuto událost ujít. Z plánovaných dvou dnů v žulové stěně El Capitana, uprostřed národního parku Yosemite, se staly tři dny, čímž se podstatně zkrátil čas na přesun do vzdáleného Washingtnu. Plán byl jasnej, trochu se vyspat sednout do auta, sešlápnout plyn, s volantem nehýbat a občas nabrat benzín. No spíš často, než občas, americký káry toho sežerou víc než byste si přály. Po 16 hodinách jízdy, stále rovně na sever, jsem dorazil do Portlandu, zabočil doprava a už asi jen dvě hodinky na východ. Za svitu měsíce dorážím k této legendární silnici. Cedule ''Road closed'' mě nějak neznepokojuje a už si to mastím nahoru. Projíždím jednu zatáčku za druhou, všechny krásně vybalíkované a připravené pro 250 nedočkavých skejťáků. Kousek pod vrcholem asfaltka končí. Cestou dolu si užívám zatáčky za volantem a nemůžu se dočkat první jízdy.

S sebou do států jsem nebral helmu ani kombinézu, proto jsem si přivstal a zajel do města. Po chvíli hledání jsem objevil bazar s helmou za 15 dolarů, paráda! Šťastný z dobré koupě frčím zpět pod kopec, vyřešit další problém - kombinéza. Zaparkuju vedle týpka s dredama po zadek a zkusím se zeptat, jestli by neměl na prodej nějakou kombinézu. Skloní se do kufru a jednu vytáhne, že prý jí nepotřebuje a můžu si jí půjčit. ''Sakra to je klika'', říkám si a už utíkám k registraci, abych neprošvihl první jízdy. Radost rychle upadla, když jsem zjistil, že pro ty co nejsou zaregistrovaný online už není místo. Holčina mi ukazuje celý seznam čekatelů na volná místa. Asi jsem se jí líbil, nebo co, tak říká ''To nějak vyřešíme, nikomu ani muk, tohle vyplň, tady máš triko a pásku''. Dnes mám fakt šťastný den, tak rychle do kombinézy a za jízdy naskakuju do jedné ze tří dodávek, které právě vyrážejí směrem ke startu.
První jízdy jsou docela divoký, zatáčky nepředvídatelný, navazující rychle za sebou. Po cestě nahoru mi někdo říkal, že se tady nebrzdí, díky tomu se mi párkrát podařilo rozbořit krásně urovnané balíky. Ale chybami se jezdec učí a po pár jízdách nebyl problém projet celou trať v tagu. Nahoru, dolu, nahoru, dolu… pauza na oběd a zase dokola. Žádný čekání, pořád se jezdí a jezdí. První i druhej den freeride jízd foukal mega vítr, kterej tě tlačil z kopce. Díky tomu byla trať rychlejší a trochu těžší (říkali místňáci). Dokonce se mi při airbreaku podařilo předjet člověka v tagu!

Třetí den, po ranním warm-upu jeme první kvalifikační jízdu. Můj první závod, lehká nervozita, po cestě pár chybek, takže čas žádná sláva. Všem to nandal Ramon, který s časem 3:08.983 vyhrál první kvalifikační jízdu. Za ním James Kelly a Zen Shikaze. Odpoledne zase freeride jízdy. Takže doladit chyby zapamatovat si zatáčky. A užít si parádní ježdění.
Čtvrtý festivalový den opět kvalifikace. Warm-up mě ujistil, že tentokrát to bude lepší. Pořádně to rozpušovat, postavit se do tagu a svištět dolu. Občas si přichytit prkno ale většina zatáček pěkně v tagu. Všechny zatáčky projíždím krásně čistě, blížím se k cíli a mám radost, že konečně nebude ostuda. Poslední levá devadesátka před cílem, lehká záležitost, nikdy s ní nebyl problém, ani pořádně nevím, jak se mi to podařilo, ale už jsem se válel na zemi vedle cílové pásky. Bohužel na špatné straně. Odpoledne ještě pár freeride jízd a na konec závod ''King of the hill''. Jedna jízda, šest jezdců s nejlepším kvalifikačním časem, první vyhrává. Králem kopce se stal James Kelly. Pak konečně na slibovanou párty, která se konala v místním kulturním domě. Akce začala autogramiádou nejlepších jezdců a pokračovala koncertem dvou kapel (Celou autogramiádu byla u Míši fronta). Pivo proudem neteklo, tráva se ve velkém nekouřila, první kapela ani nikoho nezvedla ze židle, druhá už byla trochu úspěšnější a dokonce pár lidí tančilo, ale sotva po půl hodině klukům pankáčskejm došel repertoár, na hodinkách bylo sotva deset o'clock a lidi se začínali rozcházet. ''What the fuck?!'' říkáme si se Scootem a už se nemůžeme dočkat Kozákova. Pořadatelé by se měly přijet podívat jak vypadá párty! Naštěstí se našlo pár alkoholových nadšenců a večer v místní hospůdce nakonec nebyl nejhorší.

Z dvě stě čtyř ''stendap'' jezdců do dalšího dne postupuje devadesát dva nejrychlejších. Nejlepší čas zajel Ramon Königshausen, za ním James Kelly, Zen Shikaze, Torres Joshua a Martin Siegrist.
Druhá závodní jízda neskončila šťastně po našeho favorita Mischa. Jiný jezdec mu vjel do stopy a Mischo, i když byl rychlejší ho nemohl předjet, tak ho popostrčil dopředu, čímž mu pomohl a sám dojel čtvrtý.
A poslední finálová jízda do posední zatáčky se jako první řítí Ramon, v těsném závěsu Zen Shikazi pak Martin Siegrist a Tim Del Rosario-Rojas. Siegrist v zatáčce strká do Zena Shikazi, ten padá a Siegrist dojíždí druhý. Rozbouřený dav neváhá a vyráží si to s Martinem vyřídit. Akcident neskončil bitkou, ale po dlouhém dohadování diskvalifikací Martina Siegrista.
Co jsem tak vysledoval, NIKDO nejel kvalifikaci na jetejch kolech, proč taky, když tu nový stojí třetinu ceny, co u nás. A každý komu jsem řekl, že jsem z Čech, tak znal Kozákov (díky Profíku a spol…), party tent, levný pivo a krásné ženy. Jo, už se do Čech těším.

Downhill Skateboard - výsledky
1. Ramon Konigshausen, Switzerland
2. Tim Del Rosario-Rojas, United States
3. Billy Meiners, United States
4. Graham Buksa, Canada
5. Zen Shikazi, Canada
6. Martin Siegrist, Switzerland

Více informací:
igsaworldcup.com
maryhillfestivalofspeed.com

videa den po dni:
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Joshua Joshua | 11. července 2011 v 17:51 | Reagovat

Pěkný článek.
Tak to má být - nebát se cestovat dálku za ježděním. A to štěstí k tomu taky patří.

3 simon simon | E-mail | 7. října 2011 v 9:35 | Reagovat

Moc pěkný článek!!!!

4 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 20:14 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama