[T] Thomas Kahle

13. března 2011 v 23:21 | Lenna |  [T]EAM
Velká většina z nás, kteří se o longboarding začali více zajímat nebo dokonce se po nějakém prkýnku shánět kontaktovali tohodle borce, taťku českého longboardingu. Je to tvůrce www.longboard.cz, zprostředkovatel, organizátor. Prostě člověk, kterému napíšete, co chcete a on se bude snažit ze všech sil to sehnat. Je to jezdec, který má longboarding hluboce v srdci. THOMAS KAHLE.
Longboarding ve Francii u pláže - 2010


Kdy a kde ses narodil, kde žiješ…
Narodil jsem se ve Vancouveru, v Kanadě, ale momentálně žiju dlouhodobě v Praze

Co pro tebe longboarding znamená?
Je to několik let velká náplň mého života. Jedna z mých vášní, která mě bije denodenně v srdci, je to moje víra a nevyměnil bych to za nic!!

Co tě na lb nejvíc baví a proč?
Volnost, možnost vypnout okolní svět a soustředit se na čistou jízdu. Baví mě hlavně to, že longboard je ideální dopravní prostředek, který si můžu dopřát každý den. Dále ta komunita, která se vytvořila kolem našeho sportu je další důvod proč mě longboarding, tak baví...

Česko - Polská downhill komunita 2007 - SZCZYRK
Tvůj nejoblíbenější kopec?
Osobně mám hodně rád Novou Seninku, je to vlastně náš malý Maryhill, hodně zatáček, dostatečně technický a perfektní zázemí pro akce. Ale opravdu musím uznat, že nejlepší kopec je zásadně Kozákov. Pokaždé, co stojim nahoře a zapínám si helmu, tak mám vůči tomu kopci těžký respekt - je hodně rychlý, technický, ale hlavně krásně hladký.!!

Jaký jezdíš setup?
Momentálně jezdím na svém veteránovi - RAYNE HELLCAT z roku 2007, trucky Pavlahani Special Edition (anebo BEAR 852 ve městě), kolečka ABEC 11 Big Zigs 75mm a ložiska BILTINS. Je to parádní prkno, ale pro 2011 se chystám obnovit desku - bude to asi Landyachtz Top Mount Deck se stejnými komponenty.

Jak ses k lb dostal a kdy to bylo?
Poprvé sem se dostal k longboardingu v roce 2003, když si můj kamarád dovezl Sector 9 prkno ze San Franciska. Jezdil sem na tom asi 14 dnů v Chorvatsku a od té doby jsem nepřestal na LB myslet…
Český Šternberk - downhill v roce 2005

Jaký byl tvůj první longboard, kde jsi ho sehnal a podle čeho sis vybíral?
První moje deska byla SURF ONE - 105 cm dlouhý, kolečka KRYPTONICS 70 mm a široký trucky INDEPENDENT. Deska byla holčičí s motýlem zespoda a koupil sem to v Kanadě přes coastlongboarding.com od jedné holky za 125 dolarů v roce 2004. V té době sem nevěděl, co chci, ale tohle bylo levný a všestranný. Pořád ten komplet mám schovaný doma....

Tvůj nejhorší crash, zranění z lb?
Mám štěstí, že sem neměl žádný vážný zranění …nejhorší crash bylo asi v roce 2005 na Českém Šternberku, kde jsem vážně narazil hlavou do asfaltu, a to díky základním chybám (zvedat se v zatáčce), bez helmy bych tady už asi nebyl - poučení - VŽDYCKY NOS HELMU!!! Jinak minulý rok na Kozákově při treninku sem si narazil kostrč…jinak musím říct, že mám celkem štěstí...
Český Šternberk DH sraz - 2005

Vzpomeň si na rok 2002, kdy tu ještě longboarding nebyl, co jsi dělal?
Žil sem ve Vancouveru a chystal jsem se do ČR na vysokou školu, ještě jsem netušil, co za několik let bude…

Kdy se vůbec lb dostal do ČR?
To nevim přesně, LB tady bylo i před longboard.cz, ale nebyla tady žádná komunita, byla hodně roztroušená a nebyla sjednocená. Když sem se odstěhoval do ČR v roce 2004, tak sem si přivezl svůj první LB, půjčil jsem to kamarádovi a ten ho omylem nechal přejet autem při jedné projížďce. Hledal jsem náhradu, a když ho žádný skateshop neměl, tak sem měl nápad rozjet longboarding a tím sem začal tahat použitý longboardy přes Ebay. Další vývoj bylo samozřejmě webové stránky, distribuce a zvětšování české longboardové komunity
hledání vln na Fuerteventure - 2008

Kolik si myslíš, že je teď longboarďáků v ČR?
Ah sakra, těžká otázka - počítal bych, tak 300-400 longboardáků v republice…možná i víc, ale určitě néé míň. Je hodně rekreačních jezdců, co longboard používají jako přibližovalo, ale pořád jsou to plnohodnotní longboardisté! Dá se říct, že je 80-100 jezdců, co jezdí hodně pravidelně.

Odkud pocházíš?
Pocházím z města Vancouver v provincii Britská Kolumbie v Kanadě.
ISPO 2011 se zakladatelama SECTOR 9

Napiš mi něco o tom, jak to vypadá, jak se žije v Kanadě?
Vancouver je překrásné město - hory,oceán, lesy a pohodový život. Žije se tam dobře, moc dobře, ale v Čechách je taky krásně.

A proč jsi vůbec tady v ČR, když v Kanadě je lb nebe?
Dobrá otázka, zeptejte se mě osobně a já Vám to povím.
jedině do kopce v oficialnim LB voze - Zoo York

Jaký závody už máš za sebou?
SZCZYRK 2007, NEED FOR SPEED 2008, KOZAKOV CHALLENGE 2009, MČR - Nová Seninka 2009, KOZAKOV CHALLENGE 2010

Co lb na českých silnicích?
Velký provoz, a hodně nervózních řidičů. Ale jakmile jim vysvětlíš, co děláš a provozuješ LB bezpečně, tak se usmívají a rádi zastaví a podívaji se, jak parta longboardistů jezdí z kopce.

Máš nějaký lb idol, vzor nebo favorita?
Určitě STRIKER z kanadského coastlongboardingu - je to určitě jeden z mých vzorů - rozjel longboarding v zapadní Kanadě a je to světoznámá LB osoba - hlavně je hodně v pohodě a skromný člověk. Když to přijde k závodníkům, tak Mischo Erban, též skromný, pomůže každému a je to pozitivní vzor celého sportu. Ten kdo ho potkal, tak ví, o čem mluvím.
ježdění na Nové Senince

Čeho bys chtěl v lb dosáhnout, máš nějaký cíl?
Je toho celkem hodně, ale na prvním místě bych chtěl neustále zvětšovat českou longboardovou komunitu, používat longboarding k dosažení dobročinných cílu v republice a ve světě, zviditelnit náš sport v médiích, ale také, aby Češi byli světoznámí jezdci. Po minulém roce (2010) český DH tým ukázal, že patří do světové špičky. Nemluvme o tom, že mezi nima je i jedna hodně rychlá holka- Lenka Salačová, která závodila na světových závodech. Je to unikát u nás v republice a je to jenom otázka času, kdy bude další holka, která je ochotná na závodech se obléct do kožené kombinézy a pustit se z kopce.

Co děláš, když zrovna nejezdíš po kopcích?
Snažim se cestovat co nejvíc, jak to jde za svým dalším koníčkem - surfing. Jinak pracuju v Praze.
kozákov challenge 2009

Co děláš v zimě, když je všude sníh nebo ta hnusná břečka?
V zimě se snažím odcestovat do Kanady za rodinou a za sněhem. Je to pořád domov a je to pro mě priorita, abych byl doma, alespoň jednou do roka. Minulý rok sem měl to stěstí být ve Vancouver na zimních olympijských hrách - byla to naprostá nádhera, i když bylo málo sněhu!

Dělal jsi nějaký sport předtím, než si se dostal k lb?
Jezdil jsem rekreačně na skateboardu od 7 let, na snowboardu od 12 let a poprvé sem byl na surfu ve 13 v kanadském Tofino.

Co si myslíš popř., co se ti vybaví, když se řekne IGSA?
IGSA je určitý prvek, která je v našem sportu důležitá. Bez ní by downhill skateboarding aneb "Stand-up" nemělo tu prestiž a ocenění v sportovním světě. Je spousta lidí, co pomlouvají IGSA, ale zatím se nenašel jiný, stabilní a zajetý systém, jak pořádat závody našeho žánru v takovém měřítku na 4 kontinentech. IGSA je zásadně pro český longboarding nepostradatelná - bez ní by svět nevěděl o Kozákově a naší rostoucí české DH scéně. Tento rok máme opět světový pohár na Kozákově a je to nejlepší způsob, jak ukázat světovou úroveň downhill skateboardingu u nás a přitom zvětšit českou longboardovou komunitu.
Seninka 2008 s Pavlem Zajícem v patách...

Jak vidíš svoji lb budoucnost a budoucnost českého longboardingu, popř. světového?
Svojí longboardovou budoucnost? Pořád jezdit na longboardu dokud mě to tělo dovolí!! Posouvat hranice české longboardingové komunity, co nejdál. Budoucnost českého longboardingu skrývá velké věci - naše komunita se víc a víc zvětšuje. A to je přirozený vývoj našeho sportu, lepší a rychlejší jezdci na světových závodech a větší podvědomí našeho sportu u širší veřejnosti. I když jsme jen malá evropská země, měli jsme přes 10 našich jezdců v top 100 jezdců světa, nemluvě o Lence Salačové, která je jedna z nejlepších jezdkyň na světě v roce 2010.

Myslíš si, že je to sport pro holky?
Určitě je to sport pro holky. Od roku 2009 počet jezdců něžného pohlaví v ČR prudce stoupl. Je více longboard girls, co jezdí po městě, do školy a po cyklostezkách a klobouk dolů jim, že mají chuť jezdit!
Surfovaní ve Španělsku - městečko Somo

Co si myslíš o ženském longboardingu?
Ženský longboarding je krásná věc. Hlavně, když se díváš na světovou úroveň, kde ty holky jezdí hodně rychle, technicky a v hodně případech předjíždějí i chlapy. Světová female LB scéna je celkem malá a všechny holky se navzájem znají a pomáhají si. Ale o tom asi ví nejlíp Lenka. Měl sem možnost potkat Carly Richardson a Skatie Katie v Kanadě a musím říct jsou celkem hodně v pohodě a k tomu by mě na kopci určitě předjely!

A vůbec myslíš, že DH může jezdit každý?
Určite - je to otázka snahy a nebát se rychlosti. Všechno jde, akorát se musí pomalu, ale jistě.

Co ti říkají sporty jako skullboard, dh inline a buttboard?
Poprvé sem se dostal k DH longboardingu přes české buttboardisty a cením si toho, co dělají (Zoltán, Šeťa, Pokyč). Ale pro mě downhill bude vždycky o longboardu. Cením každýho, který jezdí na buttboardu, inline downhill, atd., ale pro mě to bude vždy o Downhill Stand Up!
SZCZYRK downhill Fest 2007

Co lb a sponzoring?? Myslíš, že je pro Čecha šance získat nějakého slušného sponzora?
V Čechách se zlepšuje sponzoring českých jezdců. Například Michal Slivenecký (Majkl) dostal minulý rok sponzorskou nabídku na 2 roky od MONSTER ENERGY DRINKS. Jako první Čech má velkýho sponzora a to včetně kombinézy ušitý na míru a zajištění účasti na světových závodech v roce 2011. Dále longboard.cz podporuje českou longboardovou špičku s výbavou a v 2011 se připravují další formy podpory pro českou DH špičku. Je několik dalších českých jezdců, co dostavají podporu ve formě bot na ježdění a další formy podpory.

Na co jsi nejvíc pyšný v lb?
Sem nejvíc pyšný na českou longboardovou scénu, jak se zvětšila a ta ohromná rodina, která se vytvořila okolo ní - je to vlastně i moje rodina a není den, co se probudím a nemyslím na to…jinak úspěch? Asi projet Kozákov rychle bez toho, abych spadnul, to je pro mě velký úspěch!!
zasloužený odpočinek na Nové Senince - 2009

Kolik času longboardingu věnuješ?
Ježdění? Snažím se jezdit denně, alespoň po městě, ale určitě bych tomu mohl věnovat víc. Potřebuju věnovat víc času slidování a míň času do footbraku!! Čím víc tréninku, tím líp. Dále se snažím věnovat komunitě, dobročinným akcím, atd.

Myslíš, že je šance, že se někdy v budoucnu bude dát provozovat lb profesionálně?
Mischo Erban, Martin Siegrist a Patrick Switzer mimo jiné dokázali to, že longboardingu se dá věnovat poloprofesionálně. Je to otákza času - longboarding teď pociťuje velký světový boom a je pořád víc jezdců.


A co třeba lb na olympiádě?
Longboarding na olympiádě? To bude asi pár let trvat, možná tak nejdřív v roce 2030!
V čem vidíš největší slabinu, že žijeme v ČR? Je rozdíl mezi evropským a zaoceánským longboardingem?
Hodně aut a provozu na našich silnicích, a určitě méně silnic s luxusním asfaltem oproti třeba Švýcarsku, Rakousku, Norsku…Evropa je hodně zalidněná oproti Kanadě, kde jsou stovky silnic s malým provozem - možná to je právě ten důvod, proč je tolik dobrých jezdců z Kanady, ale to je pouze můj názor.

Myslíš si, že je to normální sport pro normální lidi?
Určitě, jednoznačně.
Tvé oblíbení roční období, a proč?
Léto, určitě. Je to perfektní LB sezóna!! K tomu v létě můžu surfovat ve Francie anebo ve Španělsku.Něco teď chystáš, že jo? COOOO?
Chystám toho hodně a pořád něco, ale je to překvapení. Nechte se překvapit!! Prozatím si vemte prkna a běžte si zajezdit - venku začíná být hezky!!! LB zdar všem!!!

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 fake rolex watches for sale fake rolex watches for sale | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:05 | Reagovat

Q. Which month do soldiers hate most?
http://www.theirwatches.com/

2 cheap plus size wedding dresses cheap plus size wedding dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:55 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama