[W] Kolečka - wheels

13. prosince 2010 v 22:23 | rogul |  [W]ÝBAVA
Spousta z vás jistě koupila první longboard a nějak vzlášť neřešila z jakých dílů je dané prkno poskládané. Pojďme se ale podívat na to jak vybrat správná kola přesně dle vašich potřeb a stylu jízdy. K tomu nám pomůže obrázek od kluků ze SkateHouseMedia.com kteří zpracovali takový malý popis na co jsou a jak se chovají daná kola v daném terénu a podle stylu ježdění. Důležitými faktory pro kolečka tak jsou velikost, šířka, tvar, tvrdost, směs urethanu, jak je umístěn jeho střed, jak je jádro hluboké, atd.
wheels


Z obrázku, který lze zde prohlédnout v maximální velikosti je patrné jaké kolo má jaké vlastnosti. Pojďme se také podívat na jedno z dalších videií klukú z MotionBoard Shop
Další video s názvem Wheel Clinic
A co tedy ještě o kolečkách povědět? Myslím, že obrázek a videa by Vám mohli dostatečně pomoci při dalším výběru kol na novou sezonu, ale když se podívám ven, tak tahle ještě zdaleka nekončí...

Ale pojďme si ještě aspoň trochu představit pár značek kol, která stojí za to vyzkoušet.


ABEC 11

ABEC 11 jehož majitelem je Chris Chaput, což je bývalý a občas i v dnešní době závodící chlapík, kterého máte občas možnost zahlédnout na zvláštním longboardu s dvěma trucky vpředu prkna.
Ale zpět k Abec11 značka vznikla už v 70.letech, takže už je na trhu pěknou řádku let. Jsou to v současné době jedny z nejpoužívanějších kol ve světě závodního downhillu. 
Členy týmu jsou např. Scoot Smith, Christoph Batt, Ramón Konigshausen, Bricyn Lyons aneb TEAM GREEN

Abec11 nabízí snad největší škálu modelů kol, základním rozdílem je směs ze které jsou kola odlita a to Classic urethane a Reflex formula. Jednotlivé modely kol můžete vidět na obrázku níže


Jedním ze nejoblíbenějších kol Abec11 Classic urethane jsou v současnosti Flywheel, což potvrzuje spousta zejména evropských jezdců i na závodech. Ale na trh se dostávají BigZig odlitá právě z Classic urethane, což jsou kola která slibují lepší slide než Reflex formula BigZig. Další novinkou, kterou už ale loni jezdil a vyvíjel Mischo Erban jsou z řady Reflex formula kola Centrax, jedná se o základ BigZig, který však nemá jádro offset ale centerset, kolo je znatelně širší než jeho základní verze (BigZig)


ORANGATANG Wheels

Orangatang jsou kola šampiónů, kola In Heat a 4 President jsou závodní kolečka, na kterých se Kevin Reimer stal za rok 2009 a 2010 světovým šampionem. Orangatang mají v současnosti nejprogresivnější vývoj kol, zejména pro slidování. O tom svědčí tým: Patrick Switzer, James Kelly, Kevin Reimer . Což jsou všechno lidi, kteří neznají footbrake!!!


Novinkou na trhu jsou žlutá kola v tvrdosti 86a In Heat a taky 4 President. A jak jsem již psal ohledně vývoje v továrně Orangatang, jedná se o to, že v současné době již nele brát v potaz jen tvrdost kola jako hlavní aspekt pro určení toho jak budu kolo slidovat, ale také právě onen kouzelný urethane. Takže pokdu bychom např srovnali kola BigZig a In Heat což jsou stejně velká kola a tvarově se liší jen nepatrně, tak při stejné tvrdosti dejme tomu 80a budou ony In Heat slidovat znatelně lépe a je to dáno právě směsí urethanu.


SECTOR 9

Stejně jako Abec11 jsou kola od Sector 9 (dále S9) rozdělena do dvou skupin dle směsy urethanu a to S9 Racing Formula a další kola určená pro běžné ježdění. Kolečka z řady Racing Formula jsou jak název napovídá kola závodní. Vynikají skvělou přilnavostí a zároveň velmi dobře slidují, nově se letos začli vyrábět tvrdosti 78a (žlutá), 80a (modrá), 82a (červená) kde modrá je tou novinkou. S9 Race Formula se vyrábí ve velikostoch od 69, 70 offset, 70, 74, 76, 77 a 81mm. Každá velikost má odlišný tvar. Další novinkou jsou kola Dual Durometr Race Formula. Fígl spočívá v tom, že střed kola je z tvrdšího urethanu. Jak se kola chovají uvidíme příští rok, až je někdo vyzkouší. S9 team: Jackson Shapiera, Evren Ozan, Erik Lundberg, Louis Pilloni, Jeff "DudeBro"


LANDYACHTZ HAWGS

Kolečka Landyachtz HAWGS se dělají ve 3 variantách. Klasické závodní kola s ostrýma hranama jsou Monster Hawgs (76mm) a Mini Monster Hawgs (70mm) oboje se dělají v tvrdosti 78a (modrá) a 80a (bílá) ale můžete se ještě setkat se starým urethanem, který však oproti novému urethanu nemá tak kvalitní směs. Stará kola tedy jsou 80a (čirá oranžové) 82a (čirá červená) a 84a (černá). Nová směs urethanu má výborné vlastnosti jak přilnavosti tak také pro slidování. Další kola jsou právě vyloženě slidovací a to Zombie Hawgs v jedné velikosti 76mm a dvou tvrdostech 80a (bílá) a 84a (černá). Kola mají klasický tvar tzn s oblýma hranama. Landyachtz Team: Andrew Chapman. Tom Dammann :)


SEISMIC

Seismic jsou kola ve světě závodního downhillu ne moc používaná, jsou to kola, která spíše používají slalomáři. Ale pro rok 2010 byl jejich hlavním jezdcem Mischo Erban. Který na kolech speed vent udělal IGSA rychlostní rekord. Více o kolech se mrkněte na webu.

Takže doufám, že Vám to nějak pomohlo a v dalším díle [W]ÝBAVA  se podíváme na desky - deck jakě jsou výhody jednotlivých tvarů a typů desek.

WEAR A HELMET!! Rogul.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 newim newim | 14. prosince 2010 v 14:06 | Reagovat

a co seismic :-)

2 dhsk8 dhsk8 | 14. prosince 2010 v 15:05 | Reagovat

Seismic proste neznám, mám sice jedny kola od Mišáka doma, ale nikdy jsem je nejezdil... takze opravdu nevim. Navic se u nas snad ani nedaji koupit ... a co aligator, a co kryptonics a co tyhle a tamty, kol je hromada, chtel jsem vypichnout ty hlavni znacky, ktere vladnou svetu a zároven jsou dostupne na ceskem trhu

3 newim newim | 14. prosince 2010 v 16:35 | Reagovat

jo ten članek je dobrej

4 mongol mongol | 14. prosince 2010 v 17:50 | Reagovat

dobrej clanek...ale mohl bys popsat pro anglicky negramotne vliv tvaru kol a ulozeni stredu? dik

5 rafo rafo | 29. prosince 2010 v 7:30 | Reagovat

a co venom nebo cult??

6 Jara Jara | E-mail | 5. prosince 2011 v 16:26 | Reagovat

Ahoj, nevíte někd, kde se v ČR dají sehnat kola Cult? Našel jsem je zatim jenom tady a ten eshop je zatim jenom ve výstavbě.
http://www.longboarding.cz/kolecka/cult-wheels/
Díky za každou informaci. ;-)

7 dopravní situace čr dopravní situace čr | E-mail | Web | 9. července 2012 v 23:45 | Reagovat

Souhlasím s tebou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama