[T] Radek Lukeš

3. listopadu 2010 v 23:00 | Lenna |  [T]EAM
Je tu další člen českého LB TEAMU, zároveň také člen B.O.D. crew, se kterou se postupem času také seznámíme, a tím je Radek Lukeš alias Kokesh.Na začátek nám představ B.O.D., a co to vůbec znamená a kdo na to přišel?
B.O.D neboli BRANDEJS OR DIE, další překlad není nutný, má už dávné kořeny a to když jsme jako malí špunti jezdili s pankáčema na skejtech a mistr Crocan už tehdy se svou první kamčou točil skejt videjka naší Brandejský grupy pod B.O.D produkcí. Takže nic smyšlenýho, naopak výstižnýho. Tímto díky Mílovi Pospíšilovi za vznik a podporu B.O.D.

Jak ses k lb dostal a kdy to bylo?
Jóóó. To si pamatuju moc dobře. Tenkrát ještě slušnej kluk, když jsem potkal ve třeťáku na střední nejmenovanou kuřátorskou osobu v jedné ruce bambéro a v druhé již zmíněného longboarda, tehdy ještě surfovou záležitost, hned jsem běžel do shopu a sehnal si svého prvního longboarda, aniž bych věděl, co to znamená a co to všechno umí.


Jaký byl tvůj první longboard, kde si ho sehnal a podle čeho sis vybíral?
První longboard byl surfovej kousek, na něj jsem narazil v rockandrolu. Zmínil bych se spíše o svém druhém longboardu to, když jsem začal pronikat do světa lb a skrze zmíněnou kuřátorskou osobu potkal pohádkového dědka jménem Thomas Kahle, který mě seznámil s klady i zápory a z Kanady přivezl čerstvého chinooka, který se mě drží dodnes.

Jaký jezdíš setup?
Mám pro každou příležitost jinou desku
DH - deska chinook, trucky bear - smoukers, bushings černá - hard spodek zelená (soft) vršek, kolesa big zigs žluté předek (kvůli rychlosti), zelené zadek (kvůli přilnavosti).
Carving a slaidy mám teď desku bastl boards - kathak, trucky randal, bushings měkkoty všude, kolesa strikem (pro slaidy), orangatang (pomeranče) pro carving i lehkej bombing.
Pak deska, na které jsem začínal, co beru do bazénů a po sk8parcích, deska sufr one, trucky independent, bushings měkkoty, kolesa nineboly od sector 9.

Jak bys popsal, co pro tebe longboarding znamená?
Vyrůstal jsem na prkně a přes všechny životní nástrahy, zdary i nezdary to byl můj lék na všechno a je tomu dodnes, beru to jako relaxaci od všedního života, objíždět nejúžasnější kouty přírody po boku fajnových lidí, kteří oproti jiným sportům spolu žijí jako jedna velká famílie. Longboarding je pro mě životní styl.


Máš nějaký lb idol, vzor nebo favorita?
Pro mě jsou vzorem všichni raidři, každý má svůj osobitý styl, někdo dává lépe downhill, někdo lépe slajdy či carving, rád koukám na všechny videa a oceňuji spíše raidry, co na sobě pilujou, jelikož na žebříčku nejlepších se mele pár jmen dokola. Každoprcopádně můžu jmenovat jen jednoho raidra, Mischo Erbana, kterému vždy fandím.

Co tě na lb nejvíc baví a proč?
Široká nabídka, jak stylu boardů, tak i stylů a způsobů jízdy, různorodé zážitky, jak lehkou pohodičku, tak i progresivnější carving se sérií různých šviháckých triků, jako je broušení prdele po asfaltu, tancování a oldskul poskakování, či stand up řádění jízdou bokem, v neposlední řadě však adrenalinem napumpovaný rozbušený srdce při downhillu.

Jaké závody už máš za sebou?
Pod hlavičkou IGSA jsem navštívil Almabtrieb, to jsem se poprvé ocitl mezi světovou elitou. Druhý byl Insul Cup opět v Německu, supr závody nedaleko do Amstru, takže zážitek taky suprózní a v neposlední řadě Kozákov Challenge v ČR. A co si budem povídat, doma je doma, navíc ze všech kopců mám z Kozákova největší respekt. Ještě jsem byl v Polsku na Hothill 09.


Tvůj nejoblíbenější závod, kopec?
Nelze jednoznačně říci, co je můj oblíbenej závod, či kopec. Každý závod stejně, tak jako kopec, je originál. Není kopce, kterého bych si neužil a nenašel si na něm to ono.

Jaký zážitek, věc, osoba se ti vybaví, když si vzpomeneš na závody?
Vždy se mi vybaví atmosféra, která závod řídila a celá řada senza lidí, nejen členů týmu, kteří si vzájemně vypomáhali, a samozřejmě KALBA.

Co tě na závodech překvapilo, potěšilo?
Jediné, co mě překvapilo i potěšilo zároveň, že se český tým na první sérii závodů držel v lepší polovině blíže k hvězďákům, což pro mě bylo velkou odměnou.

Čeho by si chtěl v lb dosáhnout, máš nějaký cíl?
Jasně, každý má své cíle a to je to, co tě žene dopředu. Můj idealistický sen je nemuset tvrdě pracovat a ve volných chvílích se věnovat lb, chtěl bych na lb trávit většinu času a to cestováním po světě.


Co si myslíš popř., co se ti vybaví, když se řekne IGSA?
IGSA je pro mě organizace, která jako jediná zajišťuje závody takřka po celém světě a dává tak příležitost každému, bez ní by žádná sranda nebyla. Zadarmo to nikdo dělat nebude, takže jsem za tuto organizaci rád, ale jsem toho názoru, že by měli být zakládané další a další.

Jak vidíš svoji lb budoucnost a budoucnost českého longboardingu?
O budoucnosti moc nepřemýšlím, co bych rád časem viděl je fungující Česká asociace, možná longboarding jako oficiální sport a pořádání vlastních závodů bez účasti IGSA. Sám za sebe, snažím se nevypadnout z tempa a držet se na prkně dokud to půjde.

A co třeba longboarding na olympiádě?
Na olympijský úrovni bych to moc neviděl, jelikož je v zástupu spousty jiných sportů, daleko podporovanějších a mediálně sledovanějších, což je v dnešní době bohužel rozhodující. Jsem rád, že longboarding není v této sféře.


V čem vidíš největší slabinu, že žijeme v ČR? Je rozdíl mezi evropským a zaoceánským longboardingem?
To, že žijeme v České Republice je určitý handicap, většina nejlepších raidrů je právě za velkou louží a není to náhoda. Místo, kde žijou je totiž longboardové nebe, četnost a struktura kopců se nedá srovnávat s těmi našemi, ale přesto tu máme pár hezkých lokací a o to lepší raidry, že se s tímto handicapem dokážou vyrovnat.

Co kopce v ČR a české silnice?
O stavu silnic v České Republice netřeba dlouho hovořit, každý sám ví, jak to u nás je, takže najít hezký kopec je taky tak trochu kumšt.

Myslíš si, že je to normální sport pro normální lidi?
Ani u jednoho si nejsem jistý. Lidi kolem se vždy koukají, tak trochu s údivem, takže jsem si jistý, že to zas tak normální není, možná časem. A jestli je to pro normální lidi? Za tu dobu, co jezdím, jsem na žádného takového nenarazil, na tohle musíš být tak trochu blázen.

Jaké je tvé oblíbené roční období? A proč?
Mám rád všechna roční období, nejvíce jaro, léto, podzim a důvod je jasný. Je to čas, kdy jsem na prkně pořád. Samo sebou, v létě rád jezdím k vodě, na podzim rád pouštím draky a v zimě rád bobuju, snowboarduju, stavím díla ze sněhu a kouluju všechny, co jdou kolem. Na všem je důležité hledat jen to hezké, znám i lidi, kterým je v létě horko a v zimě zima.


Dělal jsi nějaký sport předtím, než si se dostal k lb?
Jasně, od mala jsem jezdil na skejtu. Zbytek jako snowboard a jiné jen tak rekreačně. Také jsem chodil na BALET, tak ve čtvrté třídě a později hrál fotbal.

Myslíš si, že je to sport pro holky? Co si myslíš o ženským longboardingu?
Určitě, když se jim to líbí natolik, že jsou schopny se dobrovolně ničit, tak proč ne. Já osobně neznám pojem ženský longboarding, znám pouze longboarding a ten nabízí pro všechny stejné možnosti.

A vůbec myslíš, že DH může jezdit každý?
Každý určitě ne, jako je tomu u ostatních sportů, musíš mít určité vlohy a ty pak rozvíjet.

Co pro tebe znamenala letošní tour?
Letošní tour mi přinesla spousty zkušeností, poznal jsem, jak spousty raidrů, tak i spousty krásných míst a to, co mě to stálo, se nedá srovnat s tím, co mi to přineslo, což jsou supr zážitky.

Myslíš si, že je šance získat sponzoring v ČR?
Myslím si, že získat sponzora není v ČR nijak lehké. Jsou však výjimky, které přesvědčují, že všechno jde, když se chce, tou je Mischo Erban měl nejenom spoustu slušných sponzorů, teď má dokonce i svou značku.


Na co jsi nejvíc pyšný v lb?
Za co jsem opravdu rád, je to že jsem měl možnost dostat se na závody a podpořit tak Českou Republiku. Pyšný jsem i na ostatní členy lb skupiny, co se podílej na podpoře lb scény. Taky se mi poštěstilo a mimo downhill jezdím pro BASTLBOARDS (http://www.bastlboards.com/), což je pro mě obrovská motivace ve freeridové jízdě a důvod k neustálému zlepšování.

Jsi sponzorovaný jezdec, jak si se k tomu dostal a co to pro tebe znamená? Máš teď nějaké povinnosti vůči BastlBoards?
Sám jsem se ke sponzoringu dostal prazvláštní shodou náhod. Sotva jsem vyrazil na své první závody do Německa a díky zastrašujícím radám kamarádů jsem nepašoval žádné kouření. Jen co jsem dorazil na místo, běžel jsem k prvnímu rastovy s obřím bambérem. Ten rasta byl zakladatel rozvíjejícího Bastlboards, no a slovo dalo slovo, skutek dal skutek a vznikla z toho báječná spolupráce a díky dovedností mistra Crocana z toho vzniko dílo. Jediný můj závazek je zároveň mým snem, hodně jezdit, hodně točit. Díky tomu mám neomezený přísun Bastl boardů a to je pro mě velkou motivací a zároveň odměnou.


Video z Crocanovy dílny - za B.O.D. Radek "Kokesh" Lukeš a Martin "Fták" Čvančara

 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 rafo rafo | 8. listopadu 2010 v 7:04 | Reagovat

super! komunita se rozrusta :-)

2 modest wedding gowns modest wedding gowns | E-mail | Web | 31. října 2012 v 15:08 | Reagovat
3 replica rolex watches on sale replica rolex watches on sale | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:34 | Reagovat

Q. What flower grows on your face?
http://www.latewatches.com/rolex.html

4 ball gown wedding dresses ball gown wedding dresses | E-mail | Web | 2. května 2013 v 10:09 | Reagovat

Thank You For This Blog, was added to my bookmarks.
http://www.spelldress.net/

5 grafting grafting | Web | 22. června 2015 v 19:20 | Reagovat

potřebuji půjčku 50000 :-P

6 twinge twinge | Web | 9. září 2016 v 2:17 | Reagovat

pujcky online bez registru osek ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama